Психологічний інструментарій «Магія запитань». І. Матійків

- Готово до відправки
- Код: 150920211
800 ₴
Мудрець запитав учня:
— У чому полягає найбільша проблема людського життя?
— Напевно в тому, що людина не знаходить відповідей на свої питання? — відповів учень.
— Ні, — сказав мудрець, — у тому, що вона не знаходить питань, на які варто шукати відповіді.
Колода «Магія запитань» від Ірини Матійків містить 125 карток із запитаннями, які дають змогу уточнити ситуацію, виявити перепони на шляху до бажаного, знайти альтернативні способи владнання ситуації та обрати найкращий, спланувати дії й перші кроки, наповнитися впевненістю та внутрішньою силою для цілеспрямованого руху. Здебільшого колода містить трансформаційні запитання, що сприяють змінам у мисленні людини, яка на них відповідає. Людина починає думати інакше і швидше знаходить рішення.
У посібнику описано понад 30 вправ, є можливість конструювати інші варіанти використання карток, розробляти нові техніки або адаптувати наявні. Запропоновані вправи можна використовувати на тренінгах різної тематики, або провести тренінг, напр. такий: «Як ставити питання собі та іншим, щоб досягати бажаного?». Простір для дослідження і творчості невичерпний!
Психологічний інструментарій «Магія запитань» дає змогу:
- виявити справжні бажання клієнта, знайти найкраще для нього рішення, «запалити вогонь віри» у себе, мобілізувати та спрямувати енергію для досягнення бажаного;
- активізувати мислення клієнта з допомогою самостійного пошуку відповідей, а не з пасивним отриманням «готових рецептів»;
- використовувати потенціал запитань, які важливі для створення бажаного результату, просто обравши їх з колоди;
- зацікавити, створити інтригу, активізувати обмін досвідом між учасниками тренінгу;
- розрядити напружену ситуацію (напр., запропонувавши витягнути 1–2 картки «На яке запитання нам варто відповісти, щоби владнати цю ситуацію?»);
- навчитися ставити запитання собі та іншим, що змінюють якість стосунків, результатів діяльності, життя;
- отримати задоволення від роботи над собою, пізнання нового, спілкування з іншими та обміну досвідом.
Колода передбачає різні варіанти роботи з нею: з цілим комплектом карток (під час проведення психологічних ігор, консультування з використанням метафоричних асоціативних карт тощо), а також із відібраними заздалегідь картками (у виконанні окремих вправ, коли потрібна конкретна категорія запитань або менша їхня кількість). Картки з запитаннями можна вибирати відкрито або наосліп залежно від мети вправи.
Колода карток із запитаннями буде корисною:
- у процесі індивідуальних консультацій, коучингових сесій;
- під час проведення психологічних та бізнес-тренінгів, командного коучингу, інтерактивних занять тощо;
- при розробленні нових тренінгів, наприклад «Мистецтво ставити запитання», «Управління бесідою», «Ведення перемовин», «Запитання для виховання», «Життя у стилі коучинг»;
- при проведенні психологічних ігор та роботі з метафоричними асоціативними картами.
Магія цієї колоди в тому, що запропоновані в ній запитання спонукають до роздумів та осмислення. Відповідаючи на них клієнт сам знаходить кращі рішення своїх завдань. Глибокі запитання, що прозвучали в слушний момент, містять у собі силу змінювати стратегії мислення на результативніші та якість життя загалом.
У колоді «Магія запитань» кожен знаходить подарунок — запитання, відповідаючи на які, здобуваєш омріяне!
Приклади завдань та вправ:
Для себе:
Самокоучинг. Щодня обирайте з колоди наосліп 1–3 випадкові картки: «На які запитання я шукатиму сьогодні відповіді?». Упродовж дня осмислюйте відповіді на них, ніби розмовляючи зі собою. Відповіді записуйте у свій щоденник.
Під час тренінгу:
Командна робота. Учасники команд пропонують зі свого досвіду різні емоційно напружені ситуації (гостротою до 4-х балів за 10-бальною шкалою), вибирають одну з них для спільної роботи. Їм потрібно скласти або вибрати з колоди «Магія запитань» 5–7 питань, на які слід відповісти, щоби краще зрозуміти та полегшити цю ситуацію. Результати спільної роботи презентують усій групі.
Робота у парах. Завдання для кожного учасника: сформулюйте ціль, яку хочете досягти; оберіть наосліп 5-7 карток з колоди з наміром «Я хочу витягти запитання, відповіді на які наблизять мене до бажаного»; логічно упорядкуйте картки з питаннями. Відповіді обговоріть у парах та поділіться враженнями з іншими учасниками тренінгу.
Робота в колі. Учасники сидять колом. Кожен обирає у відкриту з колоди «Магія запитань» картку з питанням для сусіда зліва, і передає картку йому. Потім почергово, за годинниковою стрілкою, учасники зачитують запитання, що отримали, і озвучують відповіді на них.
Під час індивідуального консультування:
Результативність консультування (з владнання ситуації, досягнення бажаного, впровадження змін) залежить від якості сформульованих запитань. На кожному етапі консультаційного процесу коуч може запропонувати клієнту витягти з колоди «Магія запитань» (відкрито чи наосліп) запитання та надалі працювати з цими запитаннями. Кількість запитань визначається бажанням клієнта. Відповіді та важливі ідеї клієнт записує. Відповідаючи на запитання, клієнт сам знаходить кращі рішення своїх життєвих завдань.
Запропонувати клієнту у відкриту вибрати кілька запитань, на які він хотів би відповісти під час консультації. Залишити їх на видноті для подальшого опрацювання.
Не знаєте, з чого почати розмову. Запропонуйте клієнту витягти наосліп картку: «На яке запитання мені потрібно дати відповідь насамперед?». Клієнт дає відповідь на це запитання.
Клієнт «з’їжджає» з теми розмови. Виберіть і дайте клієнту запитання, яке дозволить до цієї теми повернутися.
Запитання як домашнє завдання. Виберіть для клієнта декілька запитань, на які він має відповісти до наступної сесії. Картки з запитаннями можна сфотографувати.
Під час проведення психологічних ігор:
Запитання колоди можна використовувати в процесі гри ніби «підказки Всесвіту». Наприклад, запропонувати обрати наосліп картку «На які три запитання мені потрібно дати відповіді, щоби владнати ситуацію або досягти бажаного якнайкраще / якнайшвидше/ якнайпростіше».
У роботі з метафоричними асоціативними картами (МАК):
Техніка роботи з ситуацією. Оберіть у відкриту із сюжетної колоди МАК дві карти, як відповіді на запитання: «Що відбувається зараз?» і «Яким я бачу образ уже вирішеної ситуації?». Далі наосліп оберіть кілька карт із колоди «Магія запитань»: «На які запитання мені потрібно знайти відповіді, щоби наблизитися до бажаного?». Опрацюйте відповіді.
Техніка роботи з образом «Я». Оберіть у відкриту із сюжетної колоди дві карти, як відповіді на запитання: «Яка/ий я є зараз?» і «Якою/им я хочу бути?». Наосліп оберіть кілька карт із колоди «Магія запитань»: «На які запитання мені потрібно знайти відповіді, щоби наблизитися до свого бажаного образу «Я»?». Опрацюйте відповіді.
Екологічна підтримка
Нерідко дуже корисно прошепотіти одне добре слово.
Блаженна Єлізатета від Пресвятої тройці.
Мета: набуття навичок надавати екологічну підтримку в процесі взаємодії, тримати паузу.
Опис. Чи траплялися такі випадки, коли до вас звертався знайомий, колега, партнер або друг із проханням допомогти йому у владнанні складної ситуації або позбутися негативного осаду з минулого? А у вас обмаль часу. Потренуймося надавати екологічну підтримку.
1. Рольова гра в парах.
Роль «Розповідач». Пригадайте стресову невирішену ситуацію гостротою до 4 балів (за 10-ти бальною шкалою), або випадок, який трапився в минулому й залишив негативний осад. У вас є 1 хв для короткої розповіді.
Роль «Слухач»:
- послухайте уважно історію розповідача (не перебиваючи, не коментуючи, не оцінюючи), підтримайте невербально (кивок головою, контакт очима тощо);
- після розповіді зробіть коротку паузу, щоб сформулювати запитання або вибрати 3-5 доречних питань з колоди «Магія запитань»;
- у процесі надання екологічної підтримки тримайте паузи (не потрібно «заговорювати» клієнта і квапити його, ставлячи наступне питання). Дайте час клієнту осмислити те, що відбулося, знайти кращі рішення для владнання своєї ситуації або досягнення бажаного й озвучити це.
2. Обговорення в парах, вихід з ролей.
Запитання розповідачу. Як себе почували в ролі розповідача? Що сприяло полегшенню емоційного стану? Що перешкоджало? На які питання вам хотілося відповідати? Які питання було б добре вдосконалити? Ваші рекомендації слухачу.
Запитання слухачу. Як себе почували в ролі слухача? Що вам вдалося, на ваш погляд? Над чим ще потрібно попрацювати, чого навчитися для надання екологічної підтримки?
3. Обмін ролями.
4. Обговорення в загальному колі. Поділіться враженнями.
- Як відбувався процес виконання завдання?
- Які запитання вам запам’яталися, відгукнулися найбільше? Який досвід отримали, виконуючи цю вправу?
- Ваше резюме до вправи?
Нотатки для тренера. Що зазвичай робимо, коли до нас звертаються з проханням допомогти у владнанні складної ситуації? Вислуховуємо та даємо пораду про те, як «правильно» вчинити в цій ситуації. Коучинговий формат взаємодії передбачає, що всі відповіді, всі рішення, всі можливості у нас самих. Потрібні лише умови, для того, щоби відповіді, рішення, можливості були знайдені, усвідомлені й реалізовані клієнтом.
Формулюйте більше відкритих запитань, що налаштовують свідомість на пошук можливостей владнання ситуації. Відкриті питання спонукають до розгорнутої відповіді, думати й дивитися на ситуацію ширше, формулювати свою думку. Відкриті запитання починаються зі слів «Як?», «Коли?», «Де?», «Для чого?», «Хто?», «Що?» та ін. Бажано обмежитися запитаннями, які починаються зі слова «Чому». Адже вони передбачають аналіз минулого, пошук причин ситуації й часто пов’язані зі звинуваченням себе або інших. Натомість, запитання на кшталт «Для чого?» орієнтують на рішення життєвих завдань, а не на пошук винних.
Коли клієнт шукає відповіді на глибинні питання, які відкривають його розум і серце, то фактично утворюються нові магістралі в нервовій системі, розвивається гнучкість мислення.
Пять подарунків від мудреця
Слово «неможливо» блокує потенціал, а питання «Як мені це зробити?»
змушує мозок працювати на повну. Роберт Кіосакі
Мета: вдосконалення вмінь формулювати запитання й знаходити на них відповіді (з використанням колоди «Магія запитань» у поєднанні з метафоричними картами).
Ресурси. Колода «Магія запитань», будь-яка сюжетна або коучингова колода метафоричних асоціативних карт (МАК).
Опис:
1. Індивідуальна робота. Пригадайте стресову невирішену ситуацію гостротою до 4 балів (за 10-ти бальною шкалою), або випадок, який трапився в минулому й залишив негативний спогад. На стікері напишіть кодове слово, з яким асоціюється неприємна ситуація, що відбулася і з якою хочете попрацювати (напр. «Сварка», «Конкуренція», «Образа»…). Або оберіть у відкриту карту з колоди МАК, що асоціюється з ситуацією (для фахівців, що працюють з МАК). Покладіть стікер з кодовим словом або «Карту ситуації» у центр.
2. Уявіть собі, що ви прийшли до мудреця, і він дав вам 5 подарунків, — чудодійних запитань, які допоможуть вам владнати ситуацію або змінити ставлення до неї, звільнитися від негативного «осаду». Оберіть наосліп п’ять карток із запитаннями й розкладіть їх навколо кодового слова або «Карти ситуації» сорочкою догори. Відкриваючи карти почергово, відповідайте на запитання. Усі відповіді, осяяння, можливі варіанти досягнення бажаного, що спадають на думку, навіть фантастичні, записуйте.
Проаналізуйте, як змінилося ваше ставлення (до ситуації, до іншої людини, до себе), як змінився ваш стан, думки, тілесні відчуття. Зафіксуйте свої інсайти!
Інформація для роздумів. Правильно поставлене питання — це половина відповіді! Формулювання «правильних» запитань собі та іншим спонукає мозок до пошуку «правильних» відповідей на них. Знайти відповідь недостатньо, потрібно ще й діяти.
Як шукати відповіді на свої запитання?
- Просто зосередьтеся на своєму запитанні. Часто відповідь спадає на думку відразу ж, як сформулювали потрібне запитання.
- Звертайте увагу на знаки-повідомлення Всесвіту.
- Подумайте про запитання перед сном, і, можливо, відповідь прийде уві сні.
- «Поворожіть» на книзі. Запитайте, навмання відкрийте книгу, і прочитайте абзац або рядок.
- Тримаючи своє питання в голові, ви можете почути уривки фраз випадкових перехожих, які неймовірним чином підкажуть вам відповідь.
- Використовуйте метафоричні картинки або карти (МАК) для пошуку відповідей на свої запитання.
Ірина Матійків — психологиня, кандидатка психологічних наук, розробниця сучасного психологічного інструментарію, ведуча трасформаційних ігор, керівниця тренінгового центру «Львівський навчально-науковий центр професійної освіти».
Основні | |
---|---|
Стан | Нове |
- Ціна: 800 ₴